اخبار ارز دیجیتال

بر خلاف انتظارات: پس از یک سال عدم اطمینان، DeFi امید زیادی به سال ۲۰۲۳ دارد.

DeFi در طول سال ۲۰۲۲ لحظات کلیدی داشته است، چگونه انتظار دارید در سال ۲۰۲۳ تکامل یابد؟

مالی غیرمتمرکز (DeFi) به هر محصول یا خدماتی گفته می‌شود که توسط دنیای Web3 ارائه می‌شود که به کاربران کمک می‌کند تا فعالیت‌های مالی مانند پرداخت، استقراض، وام دادن، سرمایه‌گذاری، تجارت و سهام را انجام دهند.

چندین مورد استفاده از Web3 در طول آخرین چرخه صعودی ظاهر شد، از جمله DeFi، GameFi، SocialFi، و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT). DeFi بزرگترین فعالیت بازار سرمایه در وب ۳ است که در اوج بازار صعودی سال ۲۰۲۱ به بیش از ۱۷۵ میلیارد دلار ارزش کل قفل شده (TVL) رسید.

DeFi: موارد استفاده عمده برای بلاک چین؟

از زمانی که بلوک پیدایش بیت کوین ایجاد شد، اوضاع یکسان نبوده است. به لطف رشد متعاقب اتریوم، DeFi در بازار محصول مناسب است. از طریق بازار صعودی قبلی بیت کوین (BTC)، DeFi TVL از ۶۰۰ میلیون دلار در ژانویه ۲۰۲۰ به ۱۸۰ میلیارد دلار در دسامبر ۲۰۲۱ رسید.

TVL در DeFi علیرغم بحران بازار در سال ۲۰۲۲ در بیش از ۳۹ میلیارد دلار باقی مانده است. DeFi دسترسی به خدمات مالی را دموکراتیک کرده است زیرا نیازی به یک سازمان متمرکز برای کاربران داخلی ندارد. جدای از دموکراسی‌سازی، DeFi در مدل‌های جدیدی مانند بازارسازی خودکار نیز پیشگام بوده است.

همه این عناصر نوآورانه باعث رشد پروتکل ها و برنامه های DeFi شده اند. این همچنین به رشد سایر موارد استفاده مجاور مانند NFT و GameFi کمک کرده است. به عنوان مثال، مدل‌های وام دهی با استفاده از «NFTs به عنوان وثیقه» محبوب هستند. علاوه بر این، مدل‌ها و بازارهای مبتنی بر DeFi برای NFT‌های بازی پدیدار شده‌اند که آنها را در اختیار انجمن‌های بازی قرار داده است.

با وجود این تحولات جالب، DeFi تا سال ۲۰۲۲ به ۳۹ میلیارد دلار کاهش یافته است.

سقوط از فیض

سال ۲۰۲۲ با کاهش گسترده تر بازار آغاز شد. در داخل اکوسیستم Web3، پل کرم چاله سولانا هک شد و ۳۱۰ میلیون دلار دارایی های رمزنگاری شده را به سرقت برد. آنها به لطف برخی پروژه ها در اکوسیستم سولانا توانستند از این ورطه خارج شوند.

با این حال، در ماه مارس، شایعاتی در مورد قابل اعتماد بودن استیبل کوین با اکوسیستم Terra و الگوریتم های آن شروع شد. با کاهش بیشتر بازار در ماه های آوریل و مه، شبکه سقوط کرد و منجر به کاهش گسترده تر بازار شد.

پس از اپیزود Terra، بازار در طول تابستان بهبود یافت، اما با شکست FTX به عقب کشیده شد. وضعیت FTX را نمی توان به طور کامل به عنوان یک مشکل DeFi طبقه بندی کرد زیرا نتیجه تقلب ادعا شده در یک صرافی متمرکز بود، اما تأثیری که FTX و شرکت وابسته آن Alameda بر اکوسیستم گذاشتند برخی از افراد به آن اشاره می کنند.

با وجود خونریزی، صنعت DeFi بی سر و صدا به ساخت و نوآوری ادامه داده است. سال ۲۰۲۲ همچنین با چندین سرفصل DeFi سازمانی مشخص شد که می تواند در سال های آینده سودآور باشد.

شبکه بیت کوین در حال یافتن مفید است زیرا شبکه لایتنینگ اکنون می تواند پروژه هایی را در بالای آن بسازد. Cash App شبکه لایتنینگ را برای تراکنش های بیت کوین سریعتر یکپارچه کرده است. چندین برنامه پرداخت دیگر وجود دارد که می تواند روایت “ذخیره ارزش” را برای دارایی های برتر تغییر دهد.

DeFi TVL در شبکه اتریوم قبل از شروع آخرین بازار صعودی صدها میلیون دلار بود. چندین شبکه لایه ۱ و لایه ۲ مانند Avalanche، Solana، Polygon و Arbitrum دارای تلویزیون های DeFi هستند که هر کدام صدها میلیون دلار ارزش دارند. وقتی نصف شدن بعدی بیت کوین فرا می رسد، باید شاهد رشد DeFi در همه این اکوسیستم ها باشیم.

احساسات بازار مثبت نبود، اما تحولات مثبت زیادی در DeFi وجود داشت.

امنیت و دیفای

هکرها در سال ۲۰۲۲ بیداد می کنند و سرمایه گذاران رمزارز DeFi مبالغ قابل توجهی از پول خود را از دست داده اند. از آنجایی که مقررات سخت‌تر می‌شود و می‌توان انتظار داشت که از سوی سازمان‌ها اتخاذ شود، پیشرفت‌های مهمی در این زمینه مورد نیاز خواهد بود.

روی “Collect” در زیر تصویر بالای صفحه کلیک کنید، یا این لینک را دنبال کنید.

از اکتبر ۲۰۲۲، صنعت کریپتو نزدیک به ۳ میلیارد دلار به ۱۲۵ هک از دست داده است. در پاسخ، اکوسیستم DeFi در حال حاضر شروع به ایجاد برنامه‌هایی کرده است که به صاحبان کیف پول‌ها اطلاع می‌دهند که قراردادهای هوشمند آن‌ها قبل از امضای کاربر چه کاری انجام می‌دهند.

با این حال، باید اقدامات بیشتری برای رفع آسیب‌پذیری‌های امنیتی در اطراف اوراکل‌ها و پل‌های زنجیره‌ای متقابل انجام شود. تمرکززدایی بیشتر پل های زنجیره ای گام خوبی به جلو است. پلتفرم‌های DeFi نیز برای محافظت از وجوه کاربران خود، محصولات بیمه را جدی‌تر خواهند گرفت. شرکت هایی مانند CertiK و Hacken راه حل های تخصصی امنیت سایبری را برای پلتفرم Web3 ارائه می دهند.

DeFi و خود مدیریتی

شکست چندین صرافی و پلتفرم متمرکز برجسته در سال ۲۰۲۲ به انتقال حجم به سیستم عامل های DeFi کمک کرده است. با این حال، DeFi هنوز به شدت به پلتفرم‌های متمرکز برای نصب کاربران جدید و تبدیل فیات به رمزنگاری و بالعکس متکی است. این روند در حال چالش است و ممکن است در سال ۲۰۲۳ تغییر کند.

از آنجایی که کاربران بیشتری DeFi را به جای راه حل های مالی متمرکز انتخاب می کنند، باید معرفی زیرساخت به دنیای ارزهای دیجیتال را بهبود بخشد. کیف پول‌ها دارای پلاگین‌های onramp مانند MoonPay و Ramp هستند که به کارت اعتباری کاربر، Apple Pay یا حساب بانکی متصل می‌شوند تا فیات را به کریپتو تبدیل کنند و بالعکس.

یکی دیگر از ویژگی‌های اصلی روی رمپ که ظاهر شده، کیف پول‌هایی است که نیازی به مدیریت کلیدهای خصوصی از سوی کاربران ندارند. همانطور که تجربه کاربر در مرکز قرار می گیرد، راه حل های DeFi احتمالاً کاربران بیشتری را برای اولین بار مشاهده خواهند کرد.

بازی های وب ۳

سال ۲۰۲۲ شاهد پروژه های بازی بسیاری با ادغام DeFi بوده است که تلاش می کنند سهم بازار را به خود اختصاص دهند. در سال ۲۰۲۳، این پروژه ها با DeFi به عنوان یک محرک قوی به بلوغ و رشد ادامه خواهند داد.

بازی Web3 جایگاه منحصر به فردی در کل اکوسیستم دارد و می تواند هک رشدی باشد که Web3 به دنبال آن بوده است. بازی‌ها هنوز با قابلیت بازی کردن دست و پنجه نرم می‌کنند، اما مدل‌های درآمدی خاص اکوسیستم، شرط‌بندی و کشاورزی، پیشنهادات و ارزش‌های منحصربه‌فردی را ارائه می‌دهند که بازی‌های سنتی فاقد آن هستند.

آیا تنظیم کننده ها می توانند خیلی عقب بمانند؟

با شکست فاجعه‌بار شرکت‌های Marquee و از دست دادن وجوه کاربران، بانک‌های مرکزی و تنظیم‌کننده‌ها شروع به اظهارنظر بیشتری در DeFi خواهند کرد.

اگرچه با روح Web3 مخالف است، بانک‌های مرکزی شروع به ایجاد مقررات و قوانینی برای حمایت از مصرف‌کنندگان خواهند کرد. اگر رگولاتورهای ایالات متحده تازیانه تست هووی ۹۰ ساله را بشکنند و بیشتر ارزهای رمزنگاری شده را در نظر بگیرند، بدون شک در کوتاه مدت تا میان مدت بر این بخش تأثیر خواهد گذاشت.

با این حال، برخی مقررات این فضا را معتبرتر کرد. مشتری خود را بشناسید و کنترل‌های مبارزه با پولشویی (AML) و همچنین قوانین رفتاری برای برچسب‌گذاری ابزارهای مالی مرتبط با DeFi، می‌تواند اطمینان را به فضا بیاورد و سرمایه‌گذاران را تقویت کند.

DeFi سازمانی در حال افزایش است

علاقه سازمانی به DeFi در طول سال گذشته افزایش یافته است. پرداخت‌ها، نگهداری و راه‌حل‌های AML مورد توجه بانک‌ها و مؤسسات مالی بزرگ هستند.

بارکلیز سهامی را در شرکت نگهبانی کریپتوهای نهادی مس به دست آورده است، و بازوی نوآوری استاندارد چارترد با شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری Northern Trust شریک شده است تا به یک متولی نهادی کریپتو تبدیل شود. Zodia را راه‌اندازی کرد.

بانک نیویورک ملون، بزرگترین بانک متولی جهان، با Chainalysis برای کمک به ردیابی و تجزیه و تحلیل محصولات ارزهای دیجیتال همکاری کرد.

شرکت های خدمات مالی مانند BlackRock و Citigroup هر کدام بیش از یک میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۲ در پلتفرم های DeFi سرمایه گذاری کرده اند. این شرکت‌ها مجبور خواهند شد محصولاتی را برای حمایت از مشتریان خود ایجاد کنند، زیرا سرمایه‌گذاران نهادی بیشتری را علاقه‌مند به کلاس دارایی‌های کریپتو می‌بینند.

از آنجایی که بانک‌های مرکزی بیشتر برنامه‌هایی را برای ارزهای دیجیتال خود ارائه می‌کنند، بانک‌ها باید خود را برای دنیای زنجیره‌ای آماده کنند.

منبع: Block Data

بانکداری زنجیره ای گام بعدی در بانکداری دیجیتال با نهایی شدن تراکنش های فوری و آشتی، ایجاد مدل های تجاری و ابزارهای مالی جدید خواهد بود. ۲۰۲۳ گام مهمی در این راستا خواهد داشت.

به طور خلاصه، DeFi در آستانه بلوغ و تثبیت تا سال ۲۰۲۳ است. فناوری جدید فراز و نشیب های خود را دارد. پس از گاوهای نر قوی و خرس های شدید، زمان رشد ثابت بر اساس خرد به دست آمده از تجربه در سال ۲۰۲۲ فرا رسیده است.نویسنده: Arunkumar Krishnakumar

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا