🚨 اخبار ارز دیجیتال

CBDC ها می توانند از یک اقتصاد با ثبات تر حمایت کنند – اگر بانک ها رشته ها را کنار بگذارند

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) می توانند مزایای اقتصادی داشته باشند اگر دولت ها از آنها برای آدم خواری صنعت بانکداری تجاری استفاده نکنند.

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDCs) خود را به عنوان یک موضوع اصلی در جریان اصلی دانشگاهی و ژئوپلیتیک تثبیت کرده‌اند، به غیر از جامعه رمزنگاری و بحث عمومی وحشیانه در مورد X. در همین حال، رهبران ملی و موسسات مالی فراملی مانند بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول به توافق گسترده‌ای رسیده‌اند که CBDCها مزایای قابل‌توجهی ارائه می‌کنند؛ در مورد اینکه کجا برای ارائه کمک مناسب است و راه‌اندازی آن ممکن است کجا باشد، صحبت چندانی نشده است. بود، فراتر از حد خود.

برای اینکه CBDC ها تأثیر مثبت خالصی بر اقتصاد جهانی داشته باشند، ضروری است که رهبران جهان مزایا و محدودیت های آنها را بشناسند. CBDC ها می توانند به بانک های مرکزی کمک کنند تا کنترل های سرمایه، محرک ها و دیگر اشکال سیاست پولی موثرتری را در هنگام انتشار اوراق قرضه به بانک ها، یعنی در سطح عمده فروشی، اجرا کنند.

فقط در این محدوده ها، CBDC ها می توانند به بانک های مرکزی کمک کنند تا رکود بازار را هموار کنند، رکود را به حداقل برسانند و رشد را تقویت کنند. این یک اقدام ضروری برای حمایت از اقتصادهای ملی و منطقه ای باثبات است.

از سوی دیگر، استقرار CBDC در سطح خرده‌فروشی برای خدمت مستقیم به افراد و کسب‌وکارها، کاری بسیار پیچیده و ظریف برای مدیریت بانک‌های مرکزی است.

مناسب محصول و صنعت

در بخش خصوصی، شناسایی مناسب محصول با بازار همیشه اولویت اصلی هر استارتاپی است. در بخش دولتی، پیروی از یک فرآیند مشابه برای هر فناوری نوپا به همان اندازه مهم است. در مورد CBDCها، این هدف را می توان به بهترین نحو به عنوان نوعی «تناسب محصول با صنعت» توصیف کرد.

CBDC های عمده فروشی و بلاک چین (یا به طور کلی دفتر کل توزیع شده) که در آن ساکن هستند امنیت، شفافیت و صدور ساده تر را ارائه می دهند و از آنجا که بانک های مرکزی تجربه و دانش بیشتری دارند. این به بانک های مرکزی کمک می کند تا وظایف خود را به طور موثرتری انجام دهند. در مورد این مزایا در محدوده کار خود.

مربوط: جهان ممکن است به دلیل CBDC با آینده ای تاریک روبرو شود

مانند هر فناوری در حال ظهور، CBDC نباید با جایگزینی چنین تخصص اشتباه گرفته شود. علاوه بر این، CBDC ها نباید صرفاً بر اساس قابلیت های تکنولوژیکی آنها به صنایع و بخش های اقتصادی گسترش یابد. یک CBDC تنها در صورتی می تواند ارزش افزوده داشته باشد که به درستی توسط افراد حرفه ای با تخصص کافی برای استفاده از مزایای آن همراهی شود.

فراگیری: دور زدن بانک های تجاری

علاوه بر کاربرد آنها در کاربردهای عمده فروشی، CBDCها در را برای بانکداران مرکزی باز می کنند تا کل صنعت بانکداری تجاری را با صدور مستقیم CBDC برای افراد، مشاغل و سایر سازمان ها بنا به صلاحدید خود، آدمخوار و مصرف کنند. اگرچه جذاب و ظاهراً کارآمدتر است، اما پیاده‌سازی چنین سیستمی کاری بسیار پیچیده است و مانند eNaira نیجریه و یوآن دیجیتال چین، باند پذیرش مملو از چالش‌ها است.

به بیان ساده، بانک مرکزی نباید صرفاً به این دلیل که امکان پذیر است، اقدامی انجام دهند. CBDC های خرده فروشی به بانک های مرکزی این امکان را می دهند که بانک های تجاری را دور بزنند و مستقیماً به عنوان ناشران در سطح خرده فروشی و شرکت عمل کنند، اما به آنها خرد ظریف و تجربه دقیق لازم برای انجام این کار را به طور مؤثر می دهد. نوآوری جایگزینی برای تخصص نیست. در عوض، نوآوری تمایل به اصلاح تخصص دارد.

مربوط: CBDC آینده ما را تهدید می کند، بنابراین اکنون زمان آن است که موضع گیری کنیم

بانک‌های تجاری قرن‌ها را صرف توسعه مدل‌ها و الگوریتم‌هایی برای ارزیابی امتیازات اعتباری، پرداخت وام، مدیریت حساب‌ها، تجدید ساختار، مدیریت ذخایر و خدمات رسانی به طیف وسیعی از مشتریان خصوصی در حوزه‌های قضایی و مشخصات دارایی کرده‌اند. ما با انجام این کار تخصص عمیقی را ایجاد کرده‌ایم، اما اینطور نیست. ما همچنین شروع به لمس امور مالی شرکت و انتشار اوراق قرضه شرکتی کرده ایم. برای بانک‌های مرکزی مهم است که بدانند همان‌طور که کارشان بسیار ظریف و پیچیده است، چشم‌انداز بانکداری تجاری نیز شاید حتی بیشتر از آن بسیار پیچیده است.

پذیرفتن CBDCها برای تضعیف، دور زدن یا آدمخواری کل بخش بانکداری تجاری، هم آرزوی حداکثری بازدهی و هم راهی به سوی شکست است. برای صدور پول به شرکت‌ها و افراد و ارزیابی درخواست‌های وام، مدل‌های تجاری، الگوریتم‌های امتیازدهی اعتبار، و طیف گسترده‌ای از متغیرهای مرتبط، یک سیستم کاملاً مستقل که مستقل از مکانیسم‌ها و تصمیم‌هایی که سیاست‌های پولی را شکل می‌دهند، مورد نیاز است. نمایندگی تخصصی مورد نیاز است

سمت روشن: بانکداری تجاری در عصر تاریک رها نخواهد شد

بانک‌های تجاری و فرستنده‌های پول نیز کهنه نمی‌مانند و مجموعه‌های جدیدی از ابزارهای زنجیره‌ای به سرعت در دسترس هستند. همانطور که CBDCها به نفع عملیات بانک مرکزی هستند، بانک های تجاری نیز از استیبل کوین ها، توکن های سپرده و ابزارهای مرتبط مبتنی بر DLT برای ایجاد کارایی، شفافیت و امنیت برای مشتریان خرده فروشی و شرکتی خود استفاده می کنند.

بانک ها و فرستنده های پول به خوبی مجهز هستند تا از CBDC های عمده فروشی به عنوان وثیقه برای صدور استیبل کوین ها و توکن های سپرده برای استفاده در برنامه های تجاری استفاده کنند. ادغام‌های زنجیره‌ای اضافی، بانک‌های تجاری را قادر می‌سازد تا حواله‌های بین‌مرزی را ساده‌سازی کنند، کریدورهای تجاری مستقیم بین کشورها را باز کنند و رویه‌های پیشرفته شناخت مشتری (KYC) را برای افزایش امنیت و حفظ حریم خصوصی مشتری یکپارچه کنند. .

بانک های تجاری تجربه گسترده ای در مدیریت حساب های سپرده بر اساس وثیقه بانک مرکزی و سیاست های پولی دارند و بهترین موقعیت را برای ادامه مدیریت این مسئولیت ها در عصر دیجیتال دارند. اگر همه چیز خوب پیش برود، پذیرش جهانی CBDCها به بانک‌های مرکزی اجازه می‌دهد تا سیاست‌های پولی خوبی را در سطح عمده‌فروشی اجرا کنند، در حالی که به بانک‌های تجاری اجازه می‌دهد بهترین کاری را که در سطح خرده‌فروشی با استیبل کوین‌ها و توکن‌های سپرده انجام می‌دهند، انجام دهند. یک پارادایم مالی جدید، به جایی برسد که بتوان آن را اجرا کرد.

بردلی همه خوب بنیانگذار و مدیر عامل فلوئنت فایننس است، پروژه ای که بر زیرساخت های پیشگام توکن سپرده برای اتصال بانک ها و موسسات مالی به صورت زنجیره ای متمرکز است. قبل از تأسیس فلوئنت، بردلی پلتفرم بانکداری Web3 و چارچوب قانونی مرتبط را برای اولین منطقه ویژه اقتصادی (SEZ) در ایالات متحده طراحی کرد.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است، و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، ایده‌ها و نظرات بیان شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Bradley Allgood
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا